• امروز : شنبه 29 شهریور 1399

درگردهمایی مدیران ارشد صنعت برق خراسان معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی توانیر گفت : صنعت برق توانست در کم ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات در مناطق سیل زده اقدام کند

درگردهمایی مدیران ارشد صنعت برق خراسان
معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی توانیر گفت : صنعت برق توانست در کم ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات در مناطق سیل زده اقدام کند
 تاریخ ایجاد : 25 فروردین 1398 -- 12:45  تعداد بازدید : 895   

گردهمایی مدیران ارشد صنعت برق خراسان برای گذر از پیک بار سال جاری در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان ، دراین گردهمایی که دکتر رجبی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر ، مهندس ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان و باحضور مدیران ارشد صنعت برق استان های خراسان برگزار شد ، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در سخنانی اظهار داشت: صنعت برق خراسان نقش اساسی در پیشبرد اهداف این صنعت در کشور دارد.

صنعت برق موفق در سیلاب اخیر

دکتر رجبی افزود: در سال گذشته صنعت برق کشور با چالش های بسیاری مواجه شد و توانست با موفقیت از آن عبور کند. وی همچنین به سیل اخیر در کشور اشاره کرد و بیان داشت: صنعت برق توانست در کم ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات در مناطق سیل زده اقدام کند و دربسیاری از روستاها ، درکمتر از چند ساعت برق مشترکین را وصل کند.وی با اشاره به اینکه صنعت برق مهم ترین زیرساخت توسعه کشور است، افزود:کارکنان این صنعت در تمام طول سال به طور شبانه روزی در حال فعالیت هستند تا برق با کیفیت دراختیار مردم قرار گیرد. معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در ادامه درخصوص پیک بار سال 1397 اظهار داشت: در سال گذشته به علت کمبود بارندگی ها و عدم امکان استفاده از ظرفیت کامل نیروگاه های برق آبی از مدار، 34روز کمبود تولید منجر به محدودیت گردید.وی افزود: در حالی که میزان خاموشی ها حدود  0.3 مصرف کل کشور بود، اثرات و بازتاب گسترده ای داشت که وابستگی زندگی روزمره مردم را به صنعت برق نشان می دهد.

پیش بینی 61 هزار مگاوات مصرف برق در سال جاری

دکتر رجبی در ادامه با اشاره به بارندگی های اخیر در کشور گفت: در سال جاری نیروگاه های برق آبی با ظرفیت کامل وارد مدار خواهد شد. از اینرو لازم است تا علاوه بر حفظ پایداری شبکه برق، از ظرفیت های موجود شبکه حداکثر استفاده صورت گیرد.دکتررجبی همچنین تصریح کرد: حداکثرمیزان تولید برق در سال جاری به 58 هزار مگاوات و با توجه به آنکه پیش بینی می شود حداکثر میزان مصرف به 61 هزار مگاوات برسد که لازم است 3 هزار مگاوات با اقدامات مدیریت مصرف جبران گردد. انتظار می رود روابط عمومی های صنعت برق با روش های جدید و اثربخش نسبت به آگاه سازی مشترکین برای کاهش مصرف در ساعات اوج مصرف اقدام نمایند و امید است با اقدامات صورت گرفته از پیک بارسال جاری با موفقیت عبور کنیم.وی ادامه داد: پایش تاسیسات با عمر بالا و فرسوده در اولویت قرار گیرد. وی همچنین با توجه به رشد مصرف در کلان شهر مشهد بر اجرای طرح جامع شهر مشهد تأکید کرد.دکتر رجبی در ادامه به تسویه بدهی های صنعت برق در سال 1397 اشاره کرد و اظهار داشت : در سال گذشته بالغ بر 10 هزار میلیاردتومان از بدهی ها تسویه شد که این رقم یک رکورد است و برای اولین بار روند بدهی ها منفی شد که این امر باعث چالاکی صنعت برق می شود. وی در خصوص تعمیرات نیروگاه ها گفت امیدواریم تعمیرات نیروگاه ها تا قبل از پیک به اتمام برسد. 

خرید برق از بخش خصوصی

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر افزود: طرح خرید برق تابستانه از مولدینی که در مکان های مورد نیاز صنعت برق احداث می شود با نرخ 380 تومان به ازاء هر کیلووات ساعت و همچنین خرید برق از مولدین در اختیار صنایع در چهار ماه پیک بار سال جاری، استفاده از ظرفیت نیروگاههای پراکنده و خود تامین ها و بهینه سازی طرح های انتقال و فوق توزیع از اولویت های صنعت برق در پیک بار سال جاری می باشد.وی در ادامه به برنامه های شرکت توانیر در سه حوزه حکم رانی شرکت ها ، اصلاح اقتصاد برق و پاسخگویی پیک بار اشاره کرد و اظهار داشت : بحث سلامت اداری و حذف مراجعه حضوری و استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک از اولویت های شرکت توانیر است. دکتر رجبی اصلاح ساختار و شایسته گزینی را از دیگر اقدمات عنوان کرد و اظهار داشت: در خصوص اقتصاد برق در مرحله اول نرخ ترانزیت برق اصلاح شده است که منجر به تحرک بخش خصوصی و رونق تولید خواهد شد. همچنین  برای اصلاح نرخ برق در ساعات اوج مصرف، نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکین پرمصرف در اولویت قرار گرفته است.

وی در پایان با اشاره به برنامه ریزی اصلاح ساختار سمت تقاضا اظهار داشت : در این خصوص طرح هایی آماده شده و لازم است در این زمینه اقدام جدی صورت گیرد.  

انسجام سه بخش تولید، توزیع و انتقال

در این همایش مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان هدف از برگزاری این گردهمایی را تبیین سیاست ها و راهبردهای صنعت برق بالاخص در رابطه با  گذر از پیک بار سال جاری عنوان کرد وافزود: نقش بخش های تولید ، توزیع و انتقال در عبور از پیک بار سال جاری بسیار موثر است و لازمه این کار انسجام بیشتر بین سه بخش تولید ، توزیع و انتقال است.وی همچنین اظهارداشت: این سه بخش مانند زنجیر به هم متصل هستند و مشکل در هر بخش که ایجاد شود تامین برق مشترکان با اخلال مواجه خواهد شد بنابراین مشکل هر بخش در واقع مشکل همه بخشها خواهد بود.مهندس ریاحی افزود: برای عبور ازپیک بارسال جاری ، کارگروه هایی تخصصی از سال گذشته در استان تشکیل شده که توانسته اند راهکارهای خوبی ارائه کنند.وی به سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری اشاره کردو اظهارداشت: یکی ازمهم ترین بخش های پیام مقام معظم رهبری ، استفاده از مدیران با سواد، کارآمد و جهادی است که بایستی تلاش و کارمستمر انجام دهند. مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان درپایان، ضمن اشاره به نمونه های مدیریت اسلامی ، ضرورت انطباق رفتار مدیران باآموزه های دینی وعلوم مدیریتی را یادآوری شد.

آمادگی صنعت برق خراسان برای عبور از پیک بار سال جاری

در ادامه مهندس لکزیان معاون هماهنگی و رئیس کارگروه گذر از پیک سال 98 این شرکت درسخنانی اظهارداشت: برآورد حداکثر مصرف برق در استان های خراسان درسال جاری 4330 مگاوات است که پیش بینی می شود میزان تولید برق به 4100 مگاوات برسد.وی در همین رابطه خاطرنشان ساخت : در پیک بار سال جاری پیش بینی می شود با 230 مگاوات کمبود برق در استانهای خراسان مواجه شویم که با برنامه ریزی های صورت گرفته و انشالله مدیریت سمت تقاضا خواهیم توانست از پیک بار سال جاری بدون خاموشی عبور کنیم.وی درپایان به تشکیل کارگروه راهبری گذر از پیک بار سال 98 اشاره کرد و تصریح نمود: در این کارگروه تصمیمات مهمی اتخاذ شده است و در بخش تولید و مصرف برق ، برنامه ریزی های لازم صورت گرفته تا بتوانیم از پیک بار سال جاری بدون خاموشی و با موفقیت عبور کنیم و بامدیریت مصرف وآموزش مشترکان ، از خاموشی ها جلوگیری کنیم. 

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان