• امروز : چهارشنبه 1 آبان 1398

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان گفت با همکاری صنایع بزرگ و مدیریت مصرف می توانیم از پیک مصرف برق امسال بدون خاموشی عبور کنیم

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان گفت
با همکاری صنایع بزرگ و مدیریت مصرف می توانیم
 از پیک مصرف برق امسال بدون خاموشی عبور کنیم
 تاریخ ایجاد : 28 خرداد 1398 -- 9:6  تعداد بازدید : 627   

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان اظهارداشت: با همکاری صنایع بزرگ می توانیم از پیک مصرف برق امسال بدون خاموشی عبور کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان، مهندس ریاحی که در همایش صنایع بزرگ استانهای خراسان به مناسبت روزمدیریت مصرف درصنعت برق سخن می گفت، با اعلام این خبراظهارداشت: بخش عمده ای از افزایش مصرف برق با الگوی نامناسب استفاده از وسائل سرمایشی ارتباط دارد. مهندس ریاحی در ادامه گفت: سرانه مصرف برق کشور در بخش خانگی چند برابر متوسط جهانی است که معنی آن مصرف ذخایرسوخت فسیلی به بدترین روش و عدم توجه به نسل های آینده می باشد. وی تصریح کرد: با این شیوه مصرف، ما هم اکنون منابع نسلهای آینده را بدون آنکه در مسیر تولید قرار گیرد، استفاده می کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان در ادامه اظهارداشت:  با توجه به بارندگی های سال جاری، منابع آبی خوبی در کشور فراهم شده که می تواند به تولید برق کمک کند، با این وجود مصرف برق درکشور رشد بالایی دارد که بالای20 هزار مگاوات از این میزان، درتابستان مربوط به تجهیزات سرمایشی است .

وی دراین رابطه گفت: رشدسالانه مصرف انرژی در کشور حدود 6 درصد است که بیشترین میزان مصرف، دربخش های غیرتولیدی است.

دراین همایش معاون برنامه ریزی وتحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان اظهارداشت: هزینه های سرمایه گذاری درصنعت برق بسیارسنگین است به طوریکه احداث هرکیلومتر خط 132کیلوولت حدود یک میلیارد تومان واحداث هرپست برق کوچک حدود 30 میلیاردتومان هزینه دارد. طول خطوط انتقال برق در استانهای خراسان 12 هزارکیلومتر و 160 پست برق در این استانها وجود دارد که هزینه های بسیار زیادی دراین بخش ها صرف شده است.

دکترعلومی در ادامه افزود: هزینه های سرمایه گذاری در صنعت برق تنها مربوط به بخش انتقال نیست وهزینه های سرمایه گذاری در بخش تولید بیشتر ازبخش انتقال است به طوریکه سرمایه مورد نیاز برای هرکیلووات برق حدود 500 دلارهزینه است  واحداث یک نیروگاه هزارمگاواتی حدود6هزارمیلیارد تومان هزینه دارد که با توجه به رشدسالانه 5تا 6 درصدی مصرف برق، هر ده سال حجم تاسیسات مورد نیازبرق کشور تقریبا دو برابر می شود و این موضوع درحالی است که سرمایه گذاری برای تامین منابع و توسعه زیرساخت های صنعت برق فقط برای زمان بسیارمحدود و در ایام پیک تابستان مورد نیازاست.

دکترعلومی درادامه خاطرنشان ساخت: نیاز مصرف کشور57 هزار مگاوات در زمان پیک در سال گذشته بود که پیش بینی می شود این رقم در پیک سال جاری به 61 هزارو 500 مگاوات وحداکثر تولید نیز به 58 هزارمگاوات برسد و حدودسه هزار و پانصدمگاوات کمبود تولید درتابستان پیش بینی می شود که باید با اعمال روش های مدیریت مصرف این میزان کمبود را جبران کنیم.

معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان بیان داشت:هدف این شرکت تامین برق مطمئن و پایدار استان های خراسان است که این امر برای مشترکین صنعتی که بخش مولد و اشتغال زا است اهمیت بیشتری دارد و با توجه به عدم امکان ذخیره برق، با مدیریت مصرف اهداف یادشده محقق خواهد شد.وی افزود:توجه به مدیریت بار چاه های کشاورزی،انعقاد تفاهم نامه با شرکت مخابرات در خصوص ارسال پیام تلفنی درساعات پیک، سرویس کولرهای آبی وگازی توسط شرکت توزیع، جابجایی ساعات کار ادارات، استفاده ازلامپ های کم مصرف و کاهش مصرف روشنایی معابر ازجمله اقدامات مرتبط در زمینه مدیریت مصرف برق است که درحال انجام می باشد. وی در ادامه، همکاری صنایع بزرگ استان های خراسان را در زمان پیک مصرف برق همانند سال گذشته خواستار شد تا با کم ترین خاموشی، تابستان سال جاری را سپری نماییم.

در این همایش مهندس حسین زاده مدیردفترخدمات مشترکین شرکت برق منطقه ای خراسان اظهارداشت: صرفه جویی و مدیریت مصرف صنایع بزرگ استان، کمک موثردرعبور از ایام پیک مصرف برق در تابستان  خواهد کرد. وی همچنین افزود: درصورت قطع برق به صنعت و تولید صدمات زیادی وارد می شود که این صدمات میلیاردها تومان ضرراقتصادی به دنبال خواهد داشت. مهندس حسین زاده بیان داشت: پیک مصرف کشور در20 تیرماه سال گذشته 57 هزار مگاوات بود و اول مردادماه سال گذشته پیک مصرف برق درشبکه برق خراسان 4100 مگاوات ثبت شد.

وی در ادامه گفت:در سال گذشته 28 تفاهم نامه با صنایع بزرگ استان منعقد شد که در این رابطه حداکثر   244 مگاوات مصرف برق کاهش یافت و به صنایعی که در این زمینه همکاری کرده اند، بالغ بر12میلیارد تومان پاداش پرداخت شده است.

شایان ذکر است  در این مراسم، میثاق نامه مدیران صنایع بزرگ استان های خراسان برای گذر از پیک برق سال 98 نیز امضاء و همچنین اجرای طرح ذخیره عملیاتی باتوجه به ظرفیت صنایع در تابستان 1398 تاکید شد.

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان